افرادی که گاه و بی‌گاه در فصول متعدد به مسافرت می‌روند، گاهی از خود می‌پرسند، که بهترین لباس مسافرتی چیست و چه لباس‌هایی را در چمدان بگذارم؟
جمع کردن لباس‌ها برای یک مسافرت بزرگ، ممکن است در ابتدا طاقت فرسا به نظر برسد، اما انتخاب هوشمندانه می‌تواند سنگینی استرس اضافی را از دوشتان بردارد.
اگر به کشور دیگری سفر می‌کنید، انتخاب چند لباس سبک را در اولویت قرار دهید. لباس‌هایی که شما را برای هر گونه ماجراجویی از یک تور شهری تا کشف طبیعت آماده می‌کنند.
این مقاله مبانی خرید و جمع آوری بهترین لباس مسافرتی را در اختیارتان قرار می‌دهد. فهرست این مقاله در ادامه آمده است :

  • انتخاب لباس مسافرت
  • کدام جنس لباس مناسب مسافرت است؟
  • چه نوع لباسی مناسب مسافرت است؟
  • نکات بسته بندی لباس برای مسافرت

معیارهای انتخاب لباس مسافرت

کلید انتخاب بهترین لباس مسافرتی، یافتن چند تکه از لباس‌هایی است که عملا همه جا و در تمام روز قابل پوشیدن باشند.

۱ – لباس‌هایی با جنس پارچه‌های ورزشی : پارچه‌های ورزشی قابل تنفس‌اند. جنس و بافت این لباس‌ها به گونه‌ای است که جریان هوا و رطوبت را از داخل به بیرون ممکن می‌سازند.

۲ – رنگ‌های خنثی : فضای چمدانتان گرانبهاست. انتخاب لباس مسافرت در رنگ‌های خنثی که با همه چیز ست می‌شوند، کمک می‌کنند تا لباس‌های کمتری بردارید. خاکی، مشکی، قهوه ای و طوسی را برای شلوارها و دامن‌هایتان فراموش نکنید.

۳ – لباس‌های کم‌چروک یا دیر‌چروک : در میان لباس‌هایتان، آن‌هایی را انتخاب کنید که نیاز به اتو ندارند. می‌دانیم که هیچ لباسی ضد چروک نیست، اما ترجیحا آن‌هایی را انتخاب کنید که در برابر چروک مقاوم ترند.

۴ – رعایت اعتدال در استایل : قرار گرفتن در یک فرهنگ ناشناخته، علاوه بر اینکه هیجان‌انگیز است، می‌تواند گاهی آزاردهنده نیز باشد. مدیریت هوشمندانه‌ی نوع استایل می‌تواند از انگشت‌نما بودن جلوگیری کند. توصیه‌ی عمومی توریست‌ها برای انتخاب لباس مسافرت، اجتناب از لباس‌های بسیار تنگ یا کوتاه است.

۵ – جیب‌های بیش‎‌تر : این گزینه، در مواردی که لباس‌های کم‌تری برمی‌دارید، اولویت و اهمیت بالاتری پیدا می‌کند.

  • جیب بلوز و کت : بهترین مکان برای بلیت، عینک آفتابی و اکسسوری‌های ریزتان است.
  • جیب شلوار و دامن : چند جیب مخفی برای پول و پاسپورت، بسیار راحت‌تر و کاربردی‌تر از استفاده از یک کیف مجزا برای این کار است.
  • جیب‌های زیپ‌دار : امنیت مدارک و پول در سفر، همواره دغدغه بوده و هست. جیب‌های زیپ‌دار بیش از هر کیف و جیب دیگری اطمینان خاطر را به شما هدیه خواهند داد.

دو ویژگی حرفه‌ای برای انتخاب لباس مسافرتی:

۶ – لباس ضد آفتاب : همه‌ی لباس‌ها تا میزانی پوست را از اشعه‌ی فرابنفش خورشید محافظت می‌کنند. اما لباس‌های محافظ در برابر آفتاب، با فاکتور UPF ، پوست بدن را در برابر هر دو نوع اشعه‌های فرابنفش UVA و UVB محافظت می‌کنند.

۷ – لباس ضد حشرات : حشرات می‌توانند مزاحمین سمج مسافرت باشند. گاهی اوضاع بدتر نیز می‌شود، در برخی مناطق، برخی از بیماری‌ها از طریق این حشرات به انسان انتقال می‌یابند.
برخی از شرکت‌های طراحی لباس از ماده‌ای به نام پرمترین Permethrin که نوعی حشره‌کش است، در طراحی لباس‌ها استفاده می‌کنند تا پوست را از گزش حشرات حفاظت کنند.
گفتنی است که این ماده مورد تایید مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های امریکا بوده و به مدت ده‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. خبر خوش اینکه، این ماده در قالب اسپری پرمترین موجود است و می‌توانید آن را به صورت مستقل بر روی لباس‌ها و کفش‌هایتان استفاده کنید.